2013. április 5., péntek

Korai gondolatok az Interstellar és Star Wars Epizód VII. kapcsán


Két irdatlan várakozás övezte sci-fi-projekt várakozik a 2013. utáni mozikínálatban. Borítékolható klasszikusokról beszélünk. Az Interstellar 2014 novemberében érkezik, míg a Disney-féle Episode VII.-t egyelőre 2015. nyarára prognosztizálják.
Még nagyon az elején tart mindkét tervezet: a rendező személye (Christopher Nolan, illetve J. J. Abrams) már biztos, de az aktorgárda még nem teljes, és a végleges büdzséösszeg is függőben van. Annyi bizonyos, hogy az Intersellarnál két stúdió (a Paramount és a WB) állja majd közösen a költségvetést, és illetve osztja meg a terjesztés feladatát.


Megvallom őszintén: kissé korainak találom, hogy az Interstellart másfél múlva már bemutatják a moziban. Nem azért, mert Nolan már a The Prestige óta ráállt a 2 éves ciklikusságra: ez a legtöbb rendezővel szemben nála nem ront a minőségen. De ha az előző filmje (TDKR) kaliberét veszem alapul, indokoltabbnak tűnik a 2015-ös dátum. Valószínűleg az is bejátszik, hogy nem akarják ütköztetni az új Star Wars-zal a várható bevételi rátákat.


Ha így támpont nélkül kellene választanom (mondjuk ha pisztolyt tartanának a halántékomhoz), az Interstellar-ra tenném a voksomat. Christopher Nolan köztudottan a kedvenc rendezőm, filmes vállalásait mindig az új témák és új ötletek keresése jellemzi. A TDKTrilógia zárásában az ellentábor szerint fukarkodott az új ötletekkel, és egyáltalán nem hatott kiszámíthatatlannak, kuriózumnak. Befizetek arra, hogy akárcsak feleannyian megismételnék-e ezt az Interstellar kapcsán.





Hasonlóképpen a "csillagháborús" fanokat valósággal megigéző "Epizód VII." is korábbra datálható a vártnál: még anno George Lucas, az űreposz atyja intézte el, hogy 3D-s felújításban mind a 6 rész újra betörjön a mozikba, évenként 1 epizód. Átkoztam ugyan ezt az ötletet, de legkorábban 2017. végére vártam volna a movie-t, A Jedi visszatér után legalább 4 hónappal. Úgy látszik, az új tulajdonos nem akar várni.



Eddig még nem beszéltem blogkörben a tavaly robbant hírről, miszerint a Star Wars gazdát cserélt. Talán az eddigi legszokalanabb újdonságaként éltem meg, hogy a Lucastarts-on és a saga jogain Lucas túladott 4 milliárd $-ért. Azt ugyan sejtettem, hogy már A Sith-ek bosszúja óta nem hoz akkora hasznot a saját alapítású cége, de hogy a Walt Disney Pictures vásárolja meg, arra végképp nem számítottam, sokakkal együtt.
A jelek szerint az ok, amiért a nagyobb hányada üdvözölte a hírt, a prequel-részek okozta csalódottság volt.
Jöttek: a saját hype-jába fulladt I., a Proto-Alkonyat-románcos II. és a potenciálja-feléig-felnövő III. epizód... legvégül pedig az animációs sorozatok a Clone-háborúk idejéből. Lucas sokak szemében - köztük az enyémben is - lerombolta az eredeti trilógia nimbuszát, amikor megrendezte a 2000-es években a prequel-okat. Egyelőre a Disney koncepciójáról még alig tudni bármit is. A rajongók azonban optimisták, egyelőre friss légáramlatnak tekintik a "Star Wars-t, Lucas nélkül".


Bátorságot és sztoriorientációt várok a stúdiótól, amire - legalábbis 1. próbákozásukig - rá is lesznek utalva. Miután a Marvel-hősök megvételével a stúdió tarolt, ritka égő lenne, ha a történelem legnépszerűbb mozi-sagájával befürödnének. Főleg 4 milliárdos vétel után. Csak abban reménykedem, hogy nem fognak az Avatar irányába elmenni, hogy egy gigászi űr-természetfilmet készítsenek, a leg-előemésztettebb fajta sablonok használatával.
A rendezőválasztás mindenesetre helyén van: J. J. Abrams a Star Trek-reboot-tal jól szerepelt, és az 'Into Darkness előzetesei is bíztatónak tűnik eddig. A két űrlegenda közti versengést azelőtt sem méltattam figyelemre. Viszont azt borzasztóan sajnálom, hogy Abrams a majdani 3. rész rovására pártolt át a Star Wars-hoz - erősítve a gyakorlatot, hogy mindegyik direktor legfeljebb 2 Trek-felvonást vezényel le. (Érdekes, hogy a Star Trek-univerzum egyik érintett témája, a téridőben való utazás lesz az Interstellar alapelmélete, amire a mű egész világképe épülni fog.)


Minél több ember véleményére lennék kíváncsi a kommentekben:
  1. milyen esélyeket láttok a 3. Star Wars-trilógiának,
  2. milyen irányt, szabályokat kövessenek a Disney-nél a saga kapcsán,
  3. mi várható a Nolan-féle csillagutazástól,
  4. kik lennének jó szereplőválasztások (Michael Caine kedvenc színészeim egyike, de most az egyszer Nolan kihagyhatná őt),
satöbbi.

2013. április 4., csütörtök

GYÁSZCIKK - Siskel... és most Ebert

                                                              
 Roger Ebert, a médiavilág egyik legismertebb filmkritikusa,
 Gene Siskel hajdani televíziós vitapartnere,
 a mai napon pajzsmirigyrákban meghalt.

 70 éves volt.



Köztudomású, hogy a Chicago Sun-Times Pulitzer-díjas újságírója a 2000-es évek óta küzdött rákbetegségével, publicisztikai munkásságát azonban sosem szakította meg végleg. Számos műtétje egyikénél amputálták arca egy részét, ami miatt beszédképességét teljesen elvesztette, csöveken keresztül kényszerült étkezni, speciális gép segítségével kommunikált a környezetével. A daganat kiújulását tavaly év végén diagnosztizálták nála az orvosok.

Családja és közeli barátai szerint Ebert nem gondolt a visszavonulásra, rövid szünet után vissza akart térni az íráshoz. Munkáját mindig is életcéljának vallotta, ahogy annak idején kollegája és kritikustársa, G. Siskel is haláláig dolgozott (akár kórházi ágyáról is értekezve a filmekről). Mindkettejük nevét évtizedeket felölelő munkásságuk és számos szakmai elismerés fémjelzi.


 Nyugodjék békében Hollywood filmjeinek talán leghíresebb elbírálója.