2023. február 17., péntek

Top-5 legrosszabb film 2022-ből


A legnagyobb hírverést kapott produkciók majdnem mindegyike meg sem próbált hatni az igényesebb nézők intelligenciájára, csak zsebből kirántható klisék és CGI elegyeként mutogatta magát minél nagyobb (minél leszállítottabb igényű) közönségnek - gondolok itt főleg az Avatar - A víz útjára, melyet a James Cameron-féle szerzői ego ne-továbbjának láttam, és halálra untam magam alatta.

Az alábbi öt film viszont egész más kaliber. Ezek már valódi szemetek, amikre még képileg ránézni is majdhogynem betegítő. Amiket csak azért kotortam elő az emlékezetemből így '23 februárjában, hogy óva intsem tőle a pár emberkét, aki még nem látta, de tervezte volna a megnézésüket.




5.
355

Hollywood elmebeteg divatja az utóbbi években, hogy az öntudatában "felébredt" ("woke") nő sztereotípiája mögött sekélyes férfigyűlölködést és érzéketlen, sematikus nőalakot gyártson futószalagon - leghírhedtebb közülük máig a The Last Jedi Holdo-ja. 

A 355 egy Charlie Angyalai-típusú akciófilm, ami a kémfilmek leggyengébb pontjait egy INNA-zeneklip kinézetébe oltva röpíti a képünkbe. Ugyanaz a kémfilm-zsánernek, mint a Birds of Prey a képregény-moziknak: röhejes, akaratlan paródiája a tökös női akciózásnak. Történet nulla, bűnügy Marvel-t megszégyenítően megalomán, karakterek hamisan hősködő divatbabák, mélység és személyiség, sőt igazi csapatdinamika nélkül. 


4.
Lélekpark

Mi ez a trend újabban az erdei állattokká átváltozósdival? Előbb Előbb Amerikából, most pedig itthonról keveredett elém film, ami ezzel a motívummal, misztikus film-köntösbe csomagolva próbál mélynek és allegorikusnak látszani, miközben egy Deák-bankjegy büdzséjéből értelmesebb anyag forgatható le. (amaz a másik film is előkerül majd a listán).

Pesten Vera, a cinikus ifjú rendőrnő egy idős, depressziós társat kap maga mellé Laci személyében. Ketten kell, hogy kivizsgáljanak egy roppant különös ügyet: egy meztelen férfi kerül elő az állatkerti krokodilok között, zavartan és emlékezetkieséssel. Nem sokra jutnak, ám mint kiderül, nem egyedi esetről van szó....

Horváth Illés és Odegnál Róbert kreatív szerelemgyereke ez a 80 perces szekérdöcögés. A nyomozópáros alakítását a szomszéd kutyák lekörözik, a bűnügy felfejtése unalom a négyzetköbön, a megoldása pedig akkora agyhalál, amihez foghatót hazai produkcióban még talán nem is láttam! Röhögve lehet behalni rajta, ha neked is italproblémáid vannak, mint a főhősnek. Ennyi jót tudok mondani a Lélekparkról.


3.
Tűzgyújtó (2022)

Charlie McGee az egyik legismertebb Stephen King regényalak, aki már negyven éves debütje után remake-et is kapott. És ritka gyatrát.

Az elmúlt évek egyik legutálatraméltóbb faterfigurája mellett a film lepusztultsága, sehová se vezető története is zavaró volt. Charlie jött, lángokat látott és győzött: a világ-bénái gonoszok még segítenek is a lánynak, hogy az apai anti-nevelése folytán elnyomott erejét kiengedhesse magából, tombolhasson egy sort, majd a Tesco-gazdaságos Magua eltűnjön vele az éjszakába. 

Folytatás szinte garantáltan kizárt. Következőt!




2.
Ők (Men) [Férfiak] {Patriarchák}

Művészieskedő woke thriller a Men. Imád általánosítani, kirándulni, terjengeni, de narratív fronton semmiközeli. Garland író-rendező kényelmesen elszimbolizálgat, rabolva az időnket és őszintén szólva sértve is az önérzetünket.


Harper, akinek tetű férje épp kinyiffant, vidékre megy kikapcsolódni, de egy kopasz pucér férfi riogatja őt a környéken. Hogy heverje így ki a lelki traumáját?


Állejtős, mennyire nem veszi észre a film teremtője, hogy művének nincs működő tartópillér. A táj képeivel és az öncélú ál-misztikummal egy ótvar primitív mentalitást hirdet. „minden férfi szörny, nélkülük a világ jobb hely lenne.” Propagandafilm ez, nem művészfilm, és most már alapból gyanús, ha olyan filmvéleményező site-ok, mint az IGN vagy Rotten Tomatoes áradozik a hasonszőrű alkotásokról.



1.
Nem leszel egyedül

Na itt voltam nagyon közel, hogy összetörjek valamit egy új film nézése közben! Fesztiválon mutatták-e be vagy sem, innéttől kezdve nem érdekel: a Nem leszel egyedül az egyik legtaszítóbb, legprimitívebb hulladék, ami a 20-as években eddig produkáltak, akármilyen szimbolikát magyaráznak rá korrupt bérkritikusok.

A 19. századi Makedóniában egy nő alkut köt az úgynevezett Farkasölő boszorkánnyal: maga mellé veheti a gyerekét, Nevenát 16 évesen. Nem sokkal az adoptálás után viszont magára hagyja a tinit, alakváltóként, mások alakját felöltve kezdi felfedezni az életet az emberek között.

Simán lehetett volna jó történetet itt összerakni arról, ahogy egy kitaszított lány kitapasztalja az életet, az emberi "civilizáció" békésebb és kegyetlenebb arcát. Ehelyett egy iszonyatosan untató, értelmi koldus, érzelmileg ráakaszkodó, öncélúan negatív kiérzésű kínszenvedés az egész. 

A főszereplő valójában nem tanul vagy fejlődik, hanem csak ide-oda lökdösődik a sors és az azt megtestesítő démonboszi játékszereként. Mindenki más csak földkinövés: az emberábrázolás ebben a filmben a világ összes valaha létezett diktatúrájának megtestesült álma, hogy ilyen szürke, 0 személyiségű, "dolgos" parasztrabszolgák legyünk egész életünkön át. Nem lepne meg, ha ez lett volna a készítők be nem vallott szándéka, hogy ezt üzenjék a filmmel.




Most, hogy kivittük a szemetet, reménykedhetünk, hogy 2023 már nagyobb szellemi felélénkülést engedélyez majd filmek terén a tavalyi évhez képest.  


2023. február 11., szombat

Top-5 legjobb film 2022-ből

 
Minden idők talán legsilányabb filmes felhozatala terült el a szemem előtt 2022-ben. A szokásos kreatív válság mellett virágkorát élte a rendezők lázadása a stúdiórendszer ellen, a társadalmat megosztani próbáló propaganda (woke) erőltetése a filmekbe, valamint a vállalati fejesek belharcai. Már annak örülök, ha egyáltalán 5 őszintén tartalmasnak és szórakoztatónak megélt filmet találok.

Feleannyi filmről se írtam kritikát, mint amit láttam, de egy dolog biztos: eddig a 2020-as évek össz-színvonala ha megüti egy 2010-es átlagév pozitív toplistáját. Már '23 februárját írjuk, így kicsit megkésve, de prezentálom azt az öt filmet tavalyról, melyeket bátran ajánlani merek. 


5.
Nem

Tudom, hogy Jordan Peele-t (Tűnj el!, Mi) divat a horror új virtuózának hívni, de engem csak most, harmadik rendezésével sikerült elismerésre bírnia. Érzem én, hogy ez az ember szereti a történetcsavarokból fakadó rettenetet, de ugyanez M. Night Shyamalan-ra is igaz volt, és neki évtizedekkel nagyobb munkásság után is csak 1 filmje tetszett.  

Egy kaliforniai lótenyésztő család különös anomáliát tapasztal a területükön. A testvérpár OJ és Em lassan rájönnek, hogy egy gyilkos UFO ólálkodik a környéken, amit ember vagy állat nem tud megfékezni, sőt elmenekülni se nagyon tud előle.

Nagyon hangulatos, kellőképp kiszámíthatatlan, érdekes. A szereplők kedvelhetők, a téma komoly, a feszültség tétje tapintható, a rejtély megoldása és kezelése is értelmes. Daniel Kaluuya és Keke Palmer elérték, hogy ezután kifejezetten figyeljem, ha újabb filmben fölbukkannak.



4.
Elvis

( Jó csicsás egy poszter... )

Zenészikonokról szóló biopikek nyerő húzásnak számítanak, és díjnyerés szempontjából is alkalmasak. Az Elvis nagyon lekötött: úszik a stílusban, szó szerint hajszolja azt a transzcendens ihletet, amit "A Király" is igyekezett átélni és átadni muzsikájával. 

Gratulálok Austin Butler-nek az Arany Glóbuszhoz: az ő Elvis Aaron-ja a legjobb zenészkarakter-alakítás Rami Malek Freddy Mercury-je óta! Érdekelt ennek a fiatalembernek a sorsa, a gondolkodása, és összetűzései. Szembement a faji szegregációval, de igazi nemezisének saját simlis menedzsere, Tom Hanks Tom Parkere bizonyult. Dupla Tomi.  



3.
A szervezet (The Outfit)

Quentin Tarantino aranykora már a háta mögött van, de örülök, hogy a szelleme még inspirál egyeseket, hogy valódi dráma-thrillereket készítsenek CGI-ömlengés nélkül. 

Graham Moore The Outfit-je egy szabászüzletben történt bűnrejtély sztorija az 50-es évek Chicago-jából. Leonard a modor és precizitás mintaképe, most viszont kénytelen egy egyre szövevényesebb ügy statisztájává válni. És ahogy lassan kiderül: sokkal ravaszabb, mint bárki a környezetében sejtette.

Gyönyörű az elegáns díszletek, jelmezek és alakítások adta gengszteratmoszféra. Az érdekes ki-ver-át kit kalamajka közepette a szereplők viszonyváltozásai és a háttérben bújó üzelmek rejtélye bevon. Mark Rylance nagyszerű a filmben, de amúgy mindenki megállja a neki szánt cselekményposzton a helyét. Aki már unja az Avatar-Marvel-stb. látványorgiákat, mindenképp tegyen vele próbát!



2.
The Batman

Teleírtam már vele kb. a fél Internetet azzal, hogy Batman-rajongó vagyok. Christopher Nolan trilógiája, valamint pár animációs nagyfilm is újra meg újra frissítette lelkesedésemet a Köpenyes Keresztes iránt. Élő-akciós kiadásban viszont kerek 10 évig nem akadt ilyen, míg rá nem szántam a 3 órát Matt Reeves munkájára. 

Bruce Wayne Gothan leggazdagabb, de legmagányosabb, sőt legmegkeseredettebb fiatalembere, aki frusztrációit néha egy denevérre hasonlító testpáncélban éli ki a sötét utcák bűnözőin. Ám  egy másik maszkos önbíráskodó, Rébusz sokkal nagyobb fába vágja a fejszéjét: a város korrupt tisztviselőit kezdi levadászni, és az ő múltjukban feltárt mocsok bizony a Wayne-családot is szervesen érinti. 

Két dologban viszi ez a verzió a prímet a live-action verziók közül eddig: 
1.) Minden korábbinál részletesebbé teszi Thomas Wayne kapcsolódását a gotham-i alvilággal,
2.) Minden korábbinál menthetetlenebb állapotúra rajzolja meg Gotham City-t.

Elsőosztályú alakítások Robert Pattinson-tól kezdve Zoey Kravez-en át a Pingvin játszó Colin Farell-ig. A film ugyan Batman nyomozói tehetségét próbálta jobban kiemelni, de nekem inkább a nyerssége fogott meg. Chris Nolan-nel szemben Reeves csapdába ejti Bruce-t - fizikailag és mentálisan is - a nyomor városának határain belül, még földhözragadtabbá téve harci képességei és techno-kütyüi eredetét. Várom a 2025-ös folytatást, de egy komoly kikötéssel: NE, LEGYEN, BENNE, TUCATODSZORRA, IS, JOKER! 



1.
Top Gun 2. - Maverick

Látatlanba semmi észérvet nem tudtam volna felhozni amellett, hogy ez a film jó lesz. Két generáció telt el az első rész óta, amit személy szerint patrióta ömlengésnek tartok. Hihetetlen, de egy filmet se tudnék megnevezni, ami ennyire jó érzéssel töltött el tavalyról, mint Tom Cruise nosztalgia-jet-gépe.

Maverick már rég admirális lehetne, ha akarna, de sose lett a karrier rabja. Kiképzőnek osztják be a legújabb külföldi bevetésre szánt csapat titánjaihoz, és ez bizony többet követel a tudásnál vagy a bírásnál: igazi csapattá kell válniuk, függetlenül a jogos ellenérzésektől.

Azontúl, mennyire nem látni a kort Cruise-on, és hogy akció-mutatványok terén lepetézik az ember, hogy hatvanévesen miket bevállal, a Top Gun Maverick a kortalanság filmje. Elmossa a határt bennünk arról, hogy hány évestől hány éves korig lehetünk elvileg fiatalosak, örülhetünk teljes erőből az életnek. 

Ugyan a történet is állóképes, de az akcióközelik a levegőben viszik a prímet: szinte Dragon Ball Z szinten viszik a határokig a katonák teljesítő-képességét. Ez a film visszaadott valamennyit abból a bizakodásból a világ és az élet felé, amit az elmúlt években a valóság igencsak sárba tiport - gondolom, nemcsak nekem. És mivel ekkora hatást egy film se tett rám, most érzelmi alapon írom: a Top Gun Maverick, egy nyálas 80-as évekbeli reklámdráma kései folytatása az a film, ami a legtöbbet adta nekem 2022 filmterméséből.




Most pedig következhet majd a skála túlfele: az 5 legnagyobb celluloid bélsár, amivel összeakadtam a 2022-es évből.