2014. december 31., szerda

Top-10 legrosszabb film 2014-ből

A Top-10 legjobb listám után jöhet az érem másik oldala. Vagyis mikor összegyűjtöm azt a 10 félrement munkát, amit a legkevésbé akarnék újra végigszenvedni egyhuzamban. Van itt minden klasszikus mítoszoktól regényadaptációkon át a hazai filmekig. Nem túl derűs módja az óév búcsúztatásának, de legalább ilyenkor elégtételt vehet az ember a rossz filmekre elvesztegetett 1-2-3 órákért.
 
Ha még nem láttátok az alábbi műveket, eztán is kerüljétek őket el.
Jó messzire!




10.
A vihar magja

Állati gáz, hogyha egy filmben a legjobb színészi játékot egy F5-ös tornádó mutatja fel. A vihar magjának pedig ez az egyetlen izgalomforrása, illetve a belekerülő tárgyak látványa, amint készülnek szörnyethalni.

Adott egy átlagamerikai család, kiöblített személyiségrajzokkal: egy savanyú apa, egy kedves srác és egy másik. A viharos idő közeledtével belebotlanak egy meteorológus csapatba, és közösen próbálnak fedezéket találni a véletlenszerűen előtűnő miniörvények, majd a nagy behemót elől.

Valamiféle XXI. századi Twister akarhatott ez lenni, ám nagyon félresikerült: összesen 2-3 izgalmas jelenete akad, az is akkor, mikor a fő tornádó széttépni készül egy helységet. És nem állítom, hogy légből kapott ötlet, de érdekes belegondolni, hogyha egy páncélozott jármű bekerül a tengelyvonalba, ott már nem akarja széttépni, csak felemeli a magasba.

És muszáj volt a vihar elültével olyan klisématuzsálemet bevillantani, mint az állva maradt amerikai zászló?!



9.
Tini Nindzsa Teknőcök

Michael Bay ellensége a jó filmeknek; ezévi, sőt eszázadi munkássága ékesen bizonyítja ezt! Ám míg a Transformers esetében 4 film, addig a TMNT-reboot kapcsán egyetlen hír-bejelentés elég volt hozzá, hogy ezt világgá kürtölje- persze akaratán kívül. Hál'Istennek ebben még meghátrált, és a négy nindzsahüllő nem "földönkívüli faj" szülötte lett, ahogy azt eredetileg akarta.

April O'Neil gyerekkorában tanúja volt tudós apja halálának egy tűzvészben, illetve 4 háziteknőce elvesztésének. Felnőtt hírvadász riporternőként a sors meghökkentő igazság keretében sodródik újra az útjukba: egy mutagén vegyszer intelligens óriásokká fejlesztette őket, egy Szecska nevű laborpatkánnyal együtt. A vegyszer teremtője pedig nem más, mint apja gyilkosa - és akinek April a segítségét kérte.

Néhány kósza ötlet az eredetsztori módosítása körül még tetszett volna, de az egész műből hiányzik az a szív, ami az 1990-es feldolgozásban benne volt. A poénszórás fárasztó, az akciószekvenciák bűzlenek a Transformers örökségétől, hogy valaminek mindig össze kell törnie, fel kell robbania és legyen szarrá tömve CGI-jal. Ha pedig még a szereplők látványa (Megan Fox mint April O'Neil?!?) sem valami megnyerő, az máris intő jel.




8.
Pompeii


Nem bírtam ránézni a romantikusnak szánt jelenetekre a sokadik pislogó szűzlány és selyemarcú szegényfiú kettőse között. És akárcsak A vihar magjánál, itt is a természeti katasztrófa látványa tartotta ébren a figyelmemet, az emberszereplők kiakasztóan gyatrák lettek.

0079-ben egy "legyőzhetetlen" gladiátor felkelti egy görény római szenátor féltékenységét, mert az általa házasságra kijelölt lánykával szemez. Épp az arénában készül elveszejteni a fiút, de a Vezúv kitör, jön a hamu és láva pokla. Ám ordítozó szenátorunknak - Jupiter tudja, hogyan - még a kataklizma közepette is marad szuflája, hogy üldözze a szerelmespárt.

Az egyetlen meghatónak nevezhető - bár technikailag kérdéses - mozzanat ironikus módon a főhős-pár halálának pillanata: a fiú azt tanácsolja a lánynak a közelgő magmafolyam láttán: csókolózzanak, hogy így maradjon fenn megkövült testük az utókornak.

Ezt leszámítva fel-alá rohangálás vagy ordítozás az egész, a szereplőknek nincs eszük, a közelharcok pedig röhejsúrolók. Sikerült szétesett Titanic-klónt csinálniuk Pompeii pusztulásának történetéből!

Kattints a képre a teljes mérethez!
"Bravo."



7.
Demóna

A tavalyi Föld után apa-fia főszereplése után most itt a Demóna anya-lánya főszereplése - persze a lányt magától értetődően csak egy ideig játszhatta Angelina Jolie igazi kislánya, Vivienne.

Tündérország egyik fiatal lakóját elárulja a gyerekkori emberbarátja, aki a tőle lopott szárnyakat bemutatva megörökli az öreg király trónját. Demóna bosszúból árnyba borítja országát, és az új király újszülöttjét megátkozza a palotában. A bibi ott van, hogy mire a lány eléri a beteljesülés idejét, már inkább visszaszívná a dolgot...


Olyan benyomást kelt az egész darab, mintha egy cracktől félholt sátánista propagandafilmet akart volna készíteni Fényhozó Lucifernek. Lássátok: a főgonosz ördög mégsem olyan gonosz, mint azt hangoztatják, sőt: ő hozza el a békét szívjóságával.
Ilyen szempontból még talán örülhetünk is annak, hogy a film tartalmilag egy selejt. A  klasszikus mese történetét ész nélkül csavargatják, a dramaturgia kétségbeejtően primitív. Ikonstátuszt üt meg mellékszereplők közül a 3 jótündér alakja: Raja Gosnell Hókuszpókja Oscar-díjas alakításnak tűnik ennek a törpetriónak az elmeroggyant ámokfutásához képest!



6.
Én, Frankenstein

Újabb mesét húztak le a klotyón, de ez most nekem is fájt.

Doktor Frankenstein több hullából vart teremtménye 200 éve él a Földön, amikor belekeveredik egy vízköpő szörnyek és az emberi álcájú vámpírdémonok közti háborúba. Mindkettő meg akarja ölni, csak a vízköpők királynője olykor ingadozik, hogy hátha szövetségesnek is jó lenne.

Aaron Eckhart A sötét lovagból hozott színészi repertoárjából merítkezik, túléli a forgatást, és sajnos ő az egyetlen figyelmet megtartani képes elem ebben az elfuserált fantasyroncsban. Semmi baj, Eckhart: gondoljon a jövőjére.





5.
Az emlékek őre

Schvindler listája. Mégpedig mindazon főnevekből, amiket egy disztópikus műben el lehet szúrni: történet, koncepció, karakterrajzolás, dramaturgia, mondanivaló, etc. etc.

A tökéletes, szín- és érzelemmentes világban csak 1 poszt betöltőjének van joga ezekhez. Ám a legújabb jelöltben felébred a vágy, hogy ezt megossza tiniszerelmével, és mire észbe kap, az egész rendszer őt üldözi.

Minden fantáziát (értsd: azt a keveset is) a látvány terén kaparássza össze ez a legújabb tinirománc-regényadaptáció. Jeff Bridges dörmögve, Meryl Streep dühösen horkanva beszél, a többiek pedig Hal-9000 monoton hanghordozásával kommunikálnak. Ennyi a színészi spektrum.



4.

Megdönteni Hajnal Tímeát
(♪ Hívd Andreát! ♫)


Osvárt Andreát én nem féltem, biztosan fog még ennél jobb szerepeket is kapni a karrierje során.

Egy "az emberi faj selejtje"-típusú fickó megzsarolja egy építkezési vállalat dolgozóját, így annak most össze kell hozni ugyanazzal a csajjal, akivel a zsarolóvideón kefél egy ruhatárban.

Távol álljon tőlem, hogy rosszat mondjak (vagyis írjak) azokról, akiknek sikerül nevetnie legalább némely pontjain ennek a kortárs hazai vígjátéknak. Csak azt nem értem, miért volt szükség arra, hogy a férfi szereplőgárda részben pipogya, részben seggfej legyen.





3.
A beavatott

Most már tényleg nem tudom, mennyire kellene hitványnak lennie egy tinirománc-regény-átiratnak, hogy anyagilag bukjon. Tudjátok: azért, hogy a zsáneren oly lelkesen lovagló stúdiók - elsősorban Lionsgate - végre behúzzák a kéziféket, és elgondolkodjanak.

A társadalom 5, szigorúan izolált csoportra tagolódik funkció szerint, és minden friss nagykorúnak választania kell, melyikbe akar ezután továbblétezni. A Bátrak közé csatlakozó Beatrice szende szűzből sürgősen amazonná kell, hogy avazsáljon. Annál is inkább, mert ő olyan ritka képességgel bír, amit a rendszerurak és -hölgyek veszélyesnek ítélnek önmagukra nézve.

Aki összeollózná az eredeti Sailor Moon-anime első évadából a legszenvelgősebb képsorokat, plusz ad hozzájuk némi fillert, az szerintem mindent megkapna, amit csak "kínál" a The Divergent. Lehidaltan attól az életképtelen társadalmi struktúrán, amit itt elővezettek, steril alakításokkal és a vége felé némi melodrámával:

Gonosz boszorka & Agymosott hőslovag
vs.
Mosolygós tini főhőslány


Shailene Woodley, kérlek, ne mondj egyből igent minden műre, ami tinirománccal kapcsolatos.



2.
Transformers 4. - A kihalás kora

Mikor a Corvin-moziban jegyet váltottam erre a filmre, 1 kérdés motoszkált a fejemben. Így szólt: Vajon Michael Bay Shia Labeouf nélkül is képes lesz olyan fejdelmi bizsuutánzatot létrehozni, mint A bukottak bosszúja?
Sajnálom, hogy kételkedtem benne...


Egy vidéki feltaláló és tiniribi lánya rábukkannak egy különös kamionra, amelyről kiderül, hogy valójában egy elszunnyadt autobot: a híres Optimusz Fővezér. Ám egy kapzsi cég - amely a transzformerek alakváltó képességét akarja profittá alakítani - tudomást szerez róluk, és üldöztetni kezdi őket. És mindeközben egy ősi földönkívüli gépfaj érkezik a Naprendszer 3. bolygójára, hogy eltörölje a transzformereket, akiknek szerinte most érkezett el az ítélet napja.


Nem mondhatom azt, hogy Bay már nem is próbálkozik, mert arra pontra nálam már sok évvel korábban lezüllött. Ismét a szokásos gyomoröklelő fahumorral és eszetlen metálorgiával rukkol elő, jókora adag szexizmussal befűszerezve.
Mivel tudom, hogy Bay milliárdos, és nincs az a bukás, ami megállíthatná, nem kérem azt, hogy menjen csődbe. Beérném azzal is, ha ez a filmes szériája végre a szó szoros értelmében is "kihalna".



1.

Hercules legendája

Hogy adhattam én erre 1 csillagot a másik blogomon...? Csupa hangulatmaradványra + néhány önkéntelen nevetségre (pl. a túlfűtött mostohafater vicsorítása), ami időnként tapasztalható. Ez nem Hercules legendája, ez egy iskolabál szellemi-hétévesekkel.


...Á, nem; képtelen vagyok összefoglalni. Itt egy weblink a premisszáról:

http://www.port.hu/herkules_legendaja_the_legend_of_hercules/pls/w/films.film_page?i_film_id=147092

Annyit tennék hozzá még: Renny Harlin szégyellje magát. Aki olyat rendezett negyedszáz éve, mint a Die Hard 2., az ne adjon ki ilyen valamicsodát a kezéből.



 
Nos, élve kijutottunk: 2014. legnagyobb szemétklerakója a Halálfilmcsillagból, azaz Hollywood-ból, az L.A.-rendszerből.
Ha még tudtok hasonlókat, nyugodtan írjátok meg kommentben. Mindig elolvasom.
 
Addig is:
 
Boldog újesztendőt kívánok mindenkinek!
 
 


Top-10 legjobb film 2014-ből


Bevallom, igencsak tartottam tőle, hogy idén nem gyűlik össze 10 olyan alkotás, amit bátran tudnék ajánlani a közönségnek. Ritkán találkoztak az elvárásaim a felhozatallal, függetlenül az évszaktól, a mű témájától vagy zsánerétől. A legtöbbjüket moziteremben tekintettem meg - soha nem 3D-ben -, kisebbik részüket pedig lap-top-on.
 
Hogy tisztességes legyek a blog látogatóival, csak olyan filmet rakok föl a Top-10-es filmlistámra, amit nemcsak láttam, de kiselemzést is összedobtam róla. Ugyanakkor leszögezném, hogy nem láttam az összes mainstream produkciót, és a látottak közül sem mindegyikről írtam kritikát. Ezért is tartom fenn azt a magánszabályt, hogyha utólag találkoznék egy listaesélyes művel, arról először írok, és utána helyezem el itt (de a meglévők sorrendje minden esetben változatlan marad!).


Bevezetőnek ennyi, lássuk:





9. 10.
Csillagainkban a hiba
 
Tudom, hogy romantikarajongók közül sokan imádják a könyvet és a filmet is, de nekem éppcsak súrolta a listámat. Shailene Woodleyt kedvelem külsőre és színészi képesség terén is, de a filmjei hibáit még az ő pofikája sem tudja elfeledtetni velem. (Bizonyíték erre, hogy az idei legürülékebb  produkciói közül az egyikben épp ő van a főszerepben).
 
 
Két rákos fiatal, Hazen Grace és Gus románcba kezd, és hosszú ideig úgy tűnik, jelentős időt tudnak boldogan eltölteni.  Azonban betegségük időről időre ott leselkedik a háttérben, így döntésre jutnak: azt az írót, akiért a lány rajong, párja segít neki felkutatni Európában. Legyen ez az utolsó nagy kalandjuk...
 
 
Szomorú és néhány pontján megringató tragédiadráma, amely az élni akarásról, a teljes élet jogához való ragaszkodásról szól. Mégha a hozzánk legközelebb állók már el is tűntek mellőlünk. Némi egészségügyi propaganda-íze van a filmnek, ezt nem árt észben tartani, miközben együtt örülünk és sírunk a szerelmespárra.



8. 9.
Amerika kapitány - A tél katonája

A Marvel stúdió eddigi talán legjobb Marvel-képregény-adaptációja - vagy ahogy én szoktam nevezni: a legjobb "dupla-Marvel-mozi". Míg az X-men a Fox, Pókember meg egyelőre a Sony tulajdonában/markában van, a Disney Birodalom Marvel-e gyakorlatilag minden más, Marvel-kiadós szuperhős jogait birtokolja.
 
Vajon a közbiztonság ürügyén miféle szörnyszülött technológiákat lehet létrehozni, és alkalmasint a civil lakosság ellen felhasználni? A Hydra beépült nemcsak a SHIELD-be, de a kormányzati körökbe: érdemes elgondolkodni a jövőn. Egy velejéig korrupt, "demokratikus" államrend simán hajtóvadászatot indíthat olyan hősök ellen, akik tényleg hisznek poros ideálokban, sőt tömegeket, milliók küldhetnek a halálba - háború nélkül.
 
A tél katonája nemcsak sokkal jobb, nagyobb és aktuálisabb témájú az eredeti Amerikai Kapitánytól, amely még a bemelegítő köröket futotta, némi Indiana Jones-stílussal vegyítve. Itt már erős karakterek, CGI-tól függetlenül izgalmas helyzetek, és életszerű társadalomkritika fűszerezik a sztorit, és a zászlóruhás főhőst is sikerült végre jól pozícionálni a történetben.




7. 8.
A Galaxis őrzői
 
Nem tudom, mi lelte a Marvelt, de idén végre tartalmas műveket is le tud rakni az asztalra. Igen: azok közé tartozom, akik gyenge és megalomán roncsderbinek tartja a Bosszúállókat. Trailerei alapján arra számítottam, hogy ez az űrbeli Marvel-csapat hasonlóan túlhype-olt, bugyuta kasszasikerként debütál majd a mozivásznon. Úgy örülök, hogy tévedtem...!
 
Fegyverbuzi mosómedve a sétáló növény társával elkapnak egy Star Lord nevű sármos tolvajt, mire vele együtt fegyházba kerülnek. Egy zöld bőrű bérgyilkosnővel és egy családvesztett izomfejjel kényszerű szövetséget alkotnak, hogy megszökjenek. Nem épp az a fajta társaság, akiket segítségül kérnénk, ha a bolygóközi államot egy hataloméhes diktátorjelölt akarná leigázni...
 
Izgalmas, és - jó értelemben - "hótdilis" kaland-sci-fi, rengeteg alkalmat nyújt nevetésre és izgulásra is. A szereplők egyszerre szimpatikusak és fickósak, teljesen magukra vonják a figyelmet ebben a kozmikus világban. A főgonosz ugyan Csillagkapu-koppintásnak látszott nekem, de így is jó volt a kontraszt a merev, savanyú képe, és az állandóan poénkodó Őrzők között.
 


6. 7.
Térkép a csillagokhoz 

Hollywood = Babilon. Így lehet legtömörebben kifejezni David Cronenberg szatíráját, melyben egy gazdag hollywood-i család fekete báránya a közelükben vállal asszisztensi munkát, hogy találkozzon velük. És nem lehet megmondani, vajon melyikük a legbetegebb pszichéjű híresség.

Nagyon elnyerte a tetszésemet ez a kanadai-amerikai film, családi drámaként és görbe tükörként is az Álomgyár felé. Megfogott, hogy milyen tragikus egy olyan tinilány sorsa, aki nem tud létezni beteges múltja nélkül, és ami akkor nem sikerült, az most sajnos beteljesedhet.

Julianne Moore és Mia Wasikowska mellett a többi szereplő is szórakoztatott - köztük Carrie Fisher mint Carrie Fisher. A zárás pedig afféle deviáns Rómeó és Júlia-szerű tragikummal pecsételi meg, mennyire eldeformálja az ember és gyermekei lelkét a hazug csillogás, a takargatott hollywood-i hierarchiában való megfelelési kényszer.

 
 
5. 6.
A Majmok bolygója - Forradalom

Melyik hígagyú bérenc döntötte el, hogy a "Hajnal" magyarul "Revolution"?!

Na szóval...

A civilizált világ fregmentjeire esett szét egy majmok hurcolta vírus miatt. Caesar intelligens majmai ősközösségi társadalmát felbojgatja, mikor egy embercsoport túlélői rájuk akadnak. Mindkét fél bizalmatlan a másikkal, mindkettőben akadnak erőszakosak és konszenzuspártiak. De a két közösség közti háborút végül nem más, mint Caesar jobbkeze robbantja ki -
 
 
Az előd erényeit megőrző, valódi folytatás, noha egyetlen visszatérő emberszereplő sincs. Az eddigi legemberibb CGI-teremtményeket kapjuk élőszereplős mozitól, némi cselszövéssel és nagyon sok viselkedési párhuzammal ember és majom között. Nagyon bírom, hogy 2 egyenrangú közösséget ugraszt egymás ellen Koba, aki Magua után a kedvenc gonosz törzsfőnököm lett, miután Caesart titokban elárulta.
 
Ezidőtájt a legnagyobb reményeimet e széria 3. részéhez fűzöm: most már az emberrel egyenrangú majmok elindultak a nagyvilágba, az emberiség megtizedelődött, civilizációja is romokban. De még mindig azok maradtak, akik ma is vagyunk, a Természet még nem züllesztette vissza évmilliókkal az értelmi kapacitásunkat, mint a 68-as eredetiben. Most ez furcsán fog hangzani, de valami perverz káröröm fog el, ha arra gondolok, hogy manifesztálódhat majd ez egy intelligens direktor kezében a nagyképernyőn.




5.
Birdman - A mellőzés meglepő ereje

Meg tudom érteni, hogy Amerikában - az index.hu szavaival élve - "megvesznek a kritikusok a dilis Michael Keatonért". Nagyon okos, nagyon éles nyelvű film, ami sosem próbálja a könnyű kiutat választani a főszereplő belső-külső konfliktusait ábrázolva.


Riggan "Birdman" Thomson idősödő hollywood-i excsillag, most broadway-i színmű-íróként próbál debütálni, miközben mindenhonnan a kudarc és kétség hangjai kísértik őt. Ő és a többi színész is igen kiszolgáltatott, rengeteg az előítélet, mindig készen kell állniuk, hogy bármilyen ragyogóan szerepeltek, egyetlen rossz hírverés a kukába hajíthat ki mindent. A jövőjükkel együtt.


Remek szatírának tartom, a színészi játék elsőrangú, metsző mondanivalóval szolgál a médiafogyasztó közönségről. Kész arculcsapás annak, aki szerint a színészi pálya vonzó és garancia a sikerességre, és bizony rólunk, nézőkről is kiállít egy arcpirító szegénységi bizonyítványt.



 
4.
 A séf
 
Az év meglepetése számomra, egy igazán szeretetteljes, megindító komédia, ami van olyan őszinte, hogy ne idétlenkedjen, ne szexista vagy fürdőszoba-poénokkal járassa le magát és a családi vígjáték zsánerét.
 
Carl Casper mesterszakácsnál betelik a pohár, mikor egy online ételkritikus épp azért menüért járatja le, amit a főnöke parancsolt rá, hogy csináljon. Egyik volt kollégájával és netzsonglőr fiával vándorárusnak csap fel a partvidéken, és csakhamar elhíresülnek fergeteges gyorskajáikról.
 
Jon Favreau szerintem élvezi, ha egyszerre lehet a rendező és a főszereplő színész is ugyanabban a művében: karakterét hamar és borzasztóan sikerült megkedvelnem, szűk baráti körével együtt. És itt végre a nagystúdió beleszólásától sem kellett tartania, hanem a gyökereihez visszatérve saját alapötletet szerzett, önálló történettel.
 
 
 
3.
Csillagok között

Mindazoknak, akik arra tippeltek, hogy Christopher Nolan idei művét emelem Az év filmje cím piedesztájára: NEM NYERT!
 
Gyönyörű és epikus film az Interstellar, mégha a mindenkori kedvenceim közé nem sikerült utat törnie. 2 generációval később a bolygó élelmiszerkészletei megcsappantak, az elővilág rengeteg helyen porsivatagoknak adta át a helyét. Viselhetetlenül fájdalmas élethelyzetbe kényszül egy mérnökből lett farmerból lett asztronauta: társaival egy ismeretlen galaxisban végezzék el az emberi faj túlélését jelentő küldetésüket. És mégha ez a több mint lehetetlen küldetés össze is jön, mire visszaér, gyerekei vagy már idősek lesznek, vagy rég leélték a földi létezésük idejét.

Mesteri darab, lehengerlő vizuális effektusok, meglepően erős személyes és családi drámával. Mer nyíltan szentimentális lenni, mégsem válik csöpögőssé, a tudományos magyarázatok pedig sosem telepszenek rá a történetre. Nem egyszerűen feszegeti az ismert fizika határait, szétszaggatja azokat, hogy új értelmet találjon nekik, és nem gabalyodik bele a mondanivalójába.


Az 2 darab pedig, ami ezután jön, életem legfelemelőbb 100 filmélménye közé verekedte be magát.




2.
A LEGO-kaland
 
Everything is awesome! ♪ 
Na jó, szinte minden.

 
Az első valódi Lego-mozi, ami a Lego-világról szól. Tudom, hogy híres filmeknek készülnek Lego-val előadott átiratai, de ezeket nem számítom önálló műveknek.
 
Emmett, a felszínes és feszt mosolygós építkezési munkás olyan tárgy kényszerű tulajdonosa lesz, ami miatt mindenki kiválasztottnak hiszi őt. A modern társadalom, melynek csúcsán a szemét Lord Biznisz áll, az önálló, kreatív munkát büntetendő tabuként kezeli, és űzőit, az ún. "Építőmestereket" évek óta üldözi. Mondanom sem kell, hogy a "kiválasztott" láttán sokuk sírva feküdne a vonat alá...
 
Gyerekkorom egyik kedvenc időtöltéséről van szó, így a nosztalgia is kicsit bejátszott. De enélkül is: eszméletlenül szórakoztató és intelligens mesefilmet rittyentettek az alkotók, rengeteg humorral és leleményességgel, és mindezt egy kézijátékból. Nemcsak 6 éven aluliak számára kapásból ajánlható!



1.
X-men: Az eljövendő múlt napjai
 
Az X-men széria feltámadásának tartom ezt a "majdnem-gyémántot". Minden benne volt, amit csak akarok és szívből remélek egy nagyköltségvetésű movie-tól - mégha nem is egyforma hangsúllyal.

A nem túl távoli jövőben az X-menek ellen szisztematikus megsemmisítési hadjárat zajlik, olyan szuperkiborgokkal, amik ellen tehetetlenek. Egyetlen esélyük a túlélésre olyan elképzelhetetlenül veszélyes eljárás, ami során a világtörténelem egészére kihatóan változtatnak meg 1 bizonyos ügy kapcsán eseményeket. A régi, tönkrement valóság semmivé lesz, de annál csak jobb jöhet. Ugye?
 
Akár az eddigi összessel, akár csak Bryan Singer 2 X-men mozijával is kerek mítoszt ad ki Az eljövendő múlt napjai. Összegzi a mozis X-men-univerzum pozitivumait, és lezár egy korszakot, a régi szereplőgárdával. De függetlenül a franchise-tól vagy akár a zsánertől: forradalmi elgondolásra alapoz: az elme időutazása a test egy korábbi érában lévő megfelelőjébe, és úgy megváltoztatni  onnan a történelmet. Erre alapoz ravasz, kiszámíthatatlan forgatókönyvet, óriási skálávak karakter, látvány és intenzív akció terén. Minden idők egyik legjobban sikerült képregényalapú alkotása.




Hát tessék: a személyes kevenceim az óév moziterméséből. Rövidesen küldöm az ellentétpárját, a 10 általam legkevésbé kedvelt filmről, ami 2014-ben debütált. 

2014. december 8., hétfő

Top-10 Legrosszabb film 2013-ból


Ahogy ígértem, tessék: a listám abból 10 db 2013-as mozijövevényből, amit a legkevésbé akarnék mégegyszer ebben az életben végignézni. 2 közülük azt a privilégiumot vívta ki nálam, hogy egyáltalán nem tudtam mire pontot vagy dícséretet adni bennük: egyikük visszataszítóbb, a másikuk lepusztultabb volt, mint bármi, amit az évtized folyamán láthattam a hollywood-i fősodorból.




10.
A Burok

Stephenie Meyernek annyiban igazat adok, hogy a romantikus regényirodalom eleve erősen repetitív. A romantikus regények hajlamosak sematikusak és túlcukrozottak lenni, hogy minél többen képzeljék bele magukat a férfi- és női szereplők bőrébe. De ez azért már túlzás.

A sokadik disztópikus jövőben földönkívüli fénylények bitorolják a világ kvázi összes emberének testét. Az ifjú Melanie Stryderbe is beültetnek egyet, ám Melanie a közös tudatukban meggyőzi a testbitorlót, hogy neki és a maréknyi felkelőknek van igazuk, mikor elutasítják ezt a patyolattiszta áljövőt.

Az összes rossz tavalyi film közül ez az, amit a legjobban sajnálok. Karnyújtásra voltak benne az izgalmas történet és interakciók lehetőségei, valamint a sci-fi keveredése az ezotériával. És mindezt mintha tudatosan kikerülték volna a készítők: harmatos szerelmi négyszög rászuszakolva egy max. négysoros szkriptre.




9.
Charlie Countryman szükségszerű halála

A szegényfiú és a hercegnő egymásra talál. Ezt az ősformulát mocskos, gondterhelt közegbe rakni csak az 1. lépés egy belevaló kis románcfilmhez, mégis már itt leragadtak a készítők.
 
Charlie Countryman frissen elhunyt anyja kísértetére hallgatva elutazik Bukarestbe, hogy ott kezdjen magával... valami bármit. Szintén frissen elhunyt utastársának hála megismeri annak lányát, de a lány seggatom expasija egyre jobban bepöccen a bátortalan csórótól.
 
Ugyanaz az alapprobléma: megkopott románcsémát próbáltak új közegbe átültetve megújítani, de az eredmény dögunalmas. A szereposztás Evan Rachel Wood-ot leszámítva borzasztó, a női főkaraktert pedig kb. annyira tartom szimpatikus emberi lénynek, mint Bella Swant.




8.
Szemfényvesztők

A tökéletes trükk tökéletlen kistestvére, Michael Caine legízlésszegényebb filmje ebből az évszázadból (hogy az előzőből is '-e, abban még nem vagyok biztos). 

A Szem nevű, több évezredes mágusszekta kiválaszt 4 tehetséges bűvészt, hogy a létező legbotrányosabb, leglemondásosabb úton bizonyítsák be: méltóak rá, hogy A Szem beválassza őket.
 
Ha az Illuminati nevű szabadkőműves rendnek készülne nyílt reklámfilmje, akkor ez lehetne az. Az egyetlen Szem szimbolikája már a mai hivatalos $-bankjegyen is visszatetszőnek hat, hát még itt: nem elég, hogy gusztust kikezdően álszent és képmutató alkotás ez, de az önelégült forgatókönyv annyiszor csavargatja a történetet, hogy a végére már végképp ellentmondásba kerül önmagával. A befejezése is úgy próbál tenni, mintha a sok mágia mögött emberi motiváció húzódna, holott nincs.




7.
Mocsok

Válogatásomból talán ezt méltatta a legtöbb kritikus abszurd képsorai és vakmerően züllött atmoszférája miatt.
 
Bruce Robertson, a törtető bunkó egy előléptetést akar megcsípni a brit rendőrségnél. Peche, hogy pont ekkortájt kezdenek felszínre bújni belőle rejtett pszchológiai devianciái, és egyre jobban elveszíti felettük a kontrollt.
 
A tálalással dőlt el számomra, hogy nem érdekfeszítőnek, de mégcsak nem is megbotránkoztatónak, hanem primitívnek és tohonyának ítéltem meg a Mocskot. Nem attól lesz egy filmnek lelke, hogy akad benne egy szerethető mellékszereplő, vagy hogy avantgárd-szerű képeket mutat a főhős tudatalattijából. Ahhoz jóval több kell, és ezt nem ismeri be soha a mű.
 



6.
Die Hard 5.

Innentől következnek azok a filmek, melyek meg sem próbáltak értelmes egésszé összeállni, csak az akciózást forszírozták, vagy még azt se.

John McClaine felnőtt lánya után most a felnőtt fiával akciózik Moszkvában.

Garantáltan úgy fog megmaradni ez a film a hazai köztudatban, mint ami Budapesten készült, de azt Moszkvának hazudta el. Egyértelmű, hogy csak az olcsó magyar forgatási helyszín miatt készítették el végül Közép-Európában. Hasonlóképp tiszta sor, hogy Bruce Willis csak a vastag csekkért vállalta az 5. Die Hardot: soha nem John McClaint látjuk a vásznon, a többi színésszel együtt unott fapofát vágva ténfergi végig az akciófilmnek is hitvány roncsderbit.




5.
G. I. Joe - Megtorlás
 
 
Akinek az előbbi mű után még maradt kétsége, hogy '13. Bruce Willis karriermélypontja, az vessen egy pillantást erre a másik folytatásra. 
 
A Kobraparancsnokot kiszabadítják börtönéből, miközben Zartan az amerikai elnök személyiségét bitorolja, tehát a G. I. Joe-knak sürgősen meg kell állítaniuk a világuralomra irányuló tervüket.
 
Míg a Red 2. még időnként tudott szórakoztató perceket szerezni a nézőknek, a G. I. Joe 2. egy komplett szemétrakás. Milíciapornóra hasonlít, ahogy a tesztoszterontól fűtött Joe-k és a kormányzat bizalmát látszólag elnyerő Cobra között dúl a csatározás. Igazi történet és szereplők nincsenek, életnagyságú játékbabák hadonásznak karddal, lőszerrel, meg egy kevés atommal.





4.
Emésztő megszállottság

Elértük a listán azt a régiót, ahol már az akciót sem erőltetik a stúdiók.
 
Egy tűzeset után egy lány a gazdag barátnője személyiségét kapja. És mivel amnéziában szenved, ki van téve a "gonosz" nagynéni hatásának, aki a tűzeset értelmi szerzője volt.

Vákuumdráma, agyszibbasztóan üres és álmosító ez az európai regényadaptáció. Rengeteg ködösítéssel kendőzi el a tények hiányát és a világos cselekményvezetést. Mindegyik emberalak járkáló kísértetként bandukol benne, bármi megfogható személyiség nélkül, így még hamarabb iránytalanná válik és elmosódik az egész történet.




3.
A Föld után

Mikor egy hollywood-i sztár nagybüdzsés látványfilmmel csihol hírnevet a porontyának.

1000 évvel később egy galaktikus hadparancsnok és fia kényszerlandolnak az elhagyatott Földön, és a fiúnak egyedül kell átverekednie magát a dzsungelen, hogy segélykérést tudjon küldeni. 

Röviden: a Smith-ekből nem lett újabb sztárdinasztia a Douglas-ek, Toole-ok és a Sheen-ek után. A Föld után egy elképesztően tyúkeszű sci-fi, olyan látványtervezéssel, ami félúton van egy videójáték és a reggeli relaxációs műsorok között. M. Night Shyamalan pedig ahogy én látom, két módon maradhat a szakmában:
  1. vagy Bollywood-ba költözik mihamarabb,
  2. vagy nevet változtat, és úgy próbál valami bestseller novellát megfilmesíteni.



2.
Horrorra akadVa 5.

A Simpson-család sorozat egyik részében Homér fejét zombik taperolják, de nem találják, amit keresnek: "Agyat! Agyat...!" Félő, hogy ugyanígy éhen halnának a zombik e film alkotóinak fejében guberálva is.

Új otthonában egy család egy gonosz kísértet ellen kényszerül hadakozni. De vajon sikerül-e kiűzniük?

Tetszhalott fércmunka: tartalom nuku, humorérzék stagnál, és már az előző filmek összes félkész szereplője - köztük Cindy Campbell - hiányzik. Minden idők egyik legigénytelenebbül elkészített vígjátéka, amely örökre lezárta az önmagát egy rövid cameóig játszó Charlie Sheen karrierjét mozifilm-sztárként.




1.
A Végzet Ereklyéi - Csontváros

Ettől visszataszítóbb, köpnivalóan hazug mentalitású förmedvényt az elmúlt 5 évben talán nem is láttam! Anyuci a suli mellett emlékezettörlőhöz is járatja a kisgyerekét, mert ez szolgálja a nagyobb jót. Milyen szívmelengető mondanivaló ez...!

Egy new york-i tinilány, aki elnyomott tudati képességgel rendelkezik, belekeveredik egy háborúba démonok és egy félangyalokból álló rend között. A cél egy ereklyetárgy megszerzése.

Képzeletbeli kukám legalját érdemelte ki ez a borzadály. Egy eredeti gondolat, történés vagy szereplő nincs benne, az előző 5 év ifjúsági regényadaptációinak ötleteivel dobálózik, keverve egy kondér álmisztériummal. És mint korábban írtam: évek óta nem láttam attól undorítóbb kétszínűséget "szeretet" és "megóvás" címszavak alatt, mint amit a lány főszereplővel művel itt az anyja. Ha lesz folytatás a Végzet Ereklyéinek - amit biztosra veszek -, meg nem történtnek fogom tekinteni a Csontváros nevű indítóepizódot.




Ez volt tehát a szememben legrosszabb 2013-ban bemutatott moziművek sora. Remélem, minél többeknek tetszett, függetlenül attól, hogy hány filmmel és helyezésével értetek egyet. És mint mindig: ha 1-1 évből olyan filmbe is botlom, amely méltónak bizonyul ide felkerülni, a többi sorrendje attól változni nem fog.

Nektek hogyan néz ki ugyanez a listátok?

2014. december 6., szombat

Top-10 Legjobb film 2013-ból


2014. utolsó hónapját írjuk, Miklós-napját. Ezalkalomból elhatároztam, hogy - sok másik bloggerhez hasonlóan - én is készíteni fogok saját Top-10-es listát 1-1 moziév legjobb, illeve legrosszabb filmjeiből.
Ezekről csak pár szót mondanék előzetesbe. Kizárólag olyan produkciókról lesz szó, melyekről a Filmi Helyszínelők-blogon már cikket írtam. A "Legjobb-listámra" csak olyan alkotás érkezhet, amelyre minimum 7/10-re pontoztam; a "Legrosszabbra" pedig olyan, amit legfeljebb 4/10-re. Értelemszerűen tehát nem fogok középmezőnybe tagsált filmet egyikbe se beválogatni. (Csak remélhetem, hogy nem komplikálom túl a dolgot.)

És mint a többi listám, ez is változhat aszerint, ha egy időközben talált új 1-1 évből elég jónak, illetve elég rossznak bizonyul, hogy helyet követeljen magának rajta.




8. 9. 10.
Star Trek Into Darkness



Sikerült az 1. rész néhol picit Baljós Árnyak-szerű hangvételét elkomolyítani. És erős ugródeszkát is adni a későbbi Trek-moziknak, ahol az Enterprise már remélhetőleg az ismeretlennel fognak szembenézni.

Kirk kapitány mentora, Pike admirális meghal egy merényletben, mely mögött összeesküvés húzódik a felsővezetés egyik tagjával az élen.

Ez a rész már valóban trekkereknek készült, nem annyira formulaszerű, mer építkezni a dráma benne. Spock és Kirk itt válnak valódi társakká, Kirk igazi csillaghajó-kapitánnyá. Akció és látvány pörög; a hiperűr-csata fenomenális volt benne! Az új Khan is sokkal inkább megfogott, mint a színpadias  eredeti Ricardo Montalbannal.



7. 8. 9.
A jogász



Hogy Cameron Diaz mit művel egy Ferrari szélvédőjén...?!

Egy gazdag mágnás beszáll a mexikói drogüzletbe, de cinkostársának a nője megfújja a szállítmányt, olyan kálváriát zúdítva a Jogászra, amit addig elképzelni sem tudott volna.

Nagyon hangulatos, több értelemben provokatív film Ridley Scott-tól. Elgondolkodtat elsősorban arról, mit jelent az életben kockáztatni a sikerért, és aztán elszenvedni az ilyen hazárdjátékok következményeit.


6. 7. 8.
captain_phillips_poster_02.jpg
Phillips kapitány


Csak mert egy film igazi sztorin alapul, nem lehet kikozmetikázni a fő karakterét? Ugyan már!

Kalózok támadnak meg egy szállítóhajót az óceánon, és a kapitányt túszul ejtik. Kérdés, hogy sikerül-e túlélnie a fogságot, vagy szétlövik az agyát?

Feszültség tömkelegével szorult ebbe a filmbe, a szituáció túsz, túszejtő és túszmentő részéről is hihető ábrázolást kapott. Végigizgultam, hogy a címszereplő legvégül életben marad-e, illetve a kalózokat miként éri utol a végzetük. Tom Hanks pedig most már biztos, hogy kaméleon: akármilyen típusú szerepet kap, teljesen beleolvad, és többé nem látni mögüle a színészt.


 
5. 6. 7.
Az Acélember


Az Internet egyik fele tapsolja, másik fele fújolja Zack Snyder reboot-ját a Superman-szériából. Én az előbbi tábort gyarapítom: az egyik legjobb képregényadaptáció, amihez idáig szerencsém volt.

Kal-El, azaz Clark Kent a világban bolyongva keresi csillagközi eredete titkát. Miután rátalál egy űrhajóra a Krypton nevű anyabolygóról, ugyanonnan felbukkan egy katonai vezér, akit az egész Föld  ökoszisztémáját a Kyptonéra akarja átformálni - több milliárd ember pusztulása árán. 

A gyökerétől frissítették fel a mítosz világát és fontosabb szereplőit, úgy idomítva a DC első szuperhősét a XXI. század korához, hogy igenis felismerhető maradt. Henry Cavill, az új Superman éppoly emberközeli, mint a Christopher Reeve-féle, de komolyabb és főleg fizikaibb is a korábbi verzióktól. Látványtervezés terén nagyszerű, az akció és effekthasználat - némi túlkapást leszámítva a 2. felében - méltó egy közelgő világkatasztrófa ábrázolásához.



4. 5. 6.

The Spectacular Now



Ki nem állhatom a mostani romantikus ifjúsági drámák zömét, ez a mű azonban megtörte az utálatomat, és újra bizakodóvá tett a műfaj iránt.


Egy végzős srác és lány együtt fedezik fel, milyen megtapasztalni a szerelmet, a kötődést egy másik valaki iránt. Illetve azt, hogy ez az érzés mennyire törékeny. 


Hiába egyszerű a története, és egyáltalán nem teatrális, de tele van őszinteséggel és normális érzelmekkel. Nem akarja túlcsordítani a melodrámát vagy a szereplők kálváriáját, mint nagyon sok hollywood-i giccstermék. És ami a legfontosabb: nem próbál ikonográfiával manipulálni, hamis női példaképet állítani a fiatal célközönségnek. Ha találkozok olyannal, aki szerint bármelyik Twilight-mozi ettől jobban kifejezi a tinédzser lányok érzésvilágát, teli torokból fogok a képébe röhögni.



3. 4. 5.
12 év rabszolgaság


Solomon Northup szabad fekete állampolgár a XIX. századból, akit átvertek és rabszolgaként adtak el a déli Konföderáció területére. Társaival együtt hosszú évekig állandó rettegésben élt, többször is megkínozták, teljes remény- és jogfosztottságban.

A bestialitásig fokozott embertelenség, életen át tartó testi-lelki terror példázata a film. Solomon keserves sorsa mindenképp megragadja a nézőt, hisz 200 után is létező jelenség, hogy ártatlan férfiakat, nőket és gyerekekt rabolnak el és kényszerítenek rabszolgaságba. Ezt a nyomorúságos létezést, valamint a rabtartók szadizmusát remekül adja vissza Steve McQueen drámája.





4.
Batman: A sötét lovag visszatér - 2. rész


Ezt a mesterművet egyből DVD-kiadásra küldték, de talán pont emiatt merészebb és szilajabb is Batman bármely eddigi feldolgozásánál. A rendezettség kedvéért külön veszem az 1. és 2. részét, bár mindkettőt fantasztikus képregényfeldolgozásnak tartom. 

10 év múltán az idős Batman visszatért Gotham City-be, de jövetele más, alantasabb erőket is aktivizált. Nemcsak régi ellensége, Joker tér vissza véres hóbortjaihoz, de egy hidegháborús szükségállapot beálltakor a kormány Supermant küldi Batman félreállítására. 

Frank Miller kultikus The Dark Knight Returns-képregényéből készült, és abszolút méltó rá: két darabos rajzfilm-átirata minden idők legjobb Batman-animációs filmje a Mask Of The Phantasm mellett. Hullámvasút szüntelen feszültséggel, és éles kérdések merülnek fel a minket körülvevő világról (fősodor média, társadalmi széthullás, politika, stb.) A nagy párbaj a DC két rangidős szuperhősével pedig igazi sorsdöntő összecsapás.
 




3.
Piper Alpha - Tűz az éjszakában


Egy csodás, visszafogott hangnemű dokumentumfilm, mely a Piper Alpha-katasztrófa 25. évfordulójára készült. 1988 nyarán egy brit olajfúrósziget az Észak-tengeren elsüllyedt, amikor sorozatos gázrobbanások következtében Piper Alpha lángba borult, és 167 emberéletet követelt, köztük 2 mentőét.

Így képzelek el egy olyan művet, ami egyszerre tisztel és taglal egy katasztrófát, de úgy, hogy nem lesz közben érzelgős, vagy nem boncolja túl az esetet. A túlélők interjúi komolyak és pontosak, a vizuális és hanghatások fantasztikusan visszaadják a katasztrófa közvetlen hatásait. Nagyon is érthetővé válik, milyen volt az ottani munkások, technikusok, mentők számára ott ragadni azon a júliusi éjszakán. Miként gondoltak a munkájukra, mit éltek át akkor és hogyan élnek tovább azóta, odaveszett társaik emlékével.

Mai napig ez a legsúlyosabb katasztrófa, amely olajfúrótornyot (vagy fúrószigetet) érintett, és a milliárdos kártérítések mellett se emeltek vádat a Pipert üzemeltető Occidental Petrol ellen.  






2.

A Wall Street farkasa



Hasonló főszereplő páros, mint a Don Jonnál: egy szexmániás macsó beszerez egy önelégült szőke dívát élettársnak, akivel életük aranykorába sétál... míg a díva be nem jelenti, hogy viszlát. 

Jordan Belfort a 80-as években a brókerszakma nagymestere lett, betanítottjaival tízmilliókat lopott el és ölt bele a legparáznább fényűzésbe, ami csak elképzelhető.

Folyamatos röhögés volt a teltházas Cinema City Allee termében, ahol láttam ezt a filmet tavaly decemberben. Hihetetlen humorérzékkel konstruálták meg a verbális és a fizikai poénokat. Emellett viszont tanulságos képet is fest a mai kor kapitalizmusáról, melyben minél gátlástalanbb törtető vagy, annál mocskosabbul gazdag leszel. Martin Scorseses 5 legjobb rendezésének és Leonardo DiCaprio 5 legjobb szerepének egyike, másfél évtized legjobb vígjátéka.




1.
Gravitáció


2013 bajnoka nálam mindenképpen a Gravitáció. Állítom, hogy ez a block-buster jutott legközelebb abban, hogy megidézze Stanley Kubrick 2001: Űrodüsszeiájának atmoszféráját. Életem első és idáig egyetlen pozitív 3D-élményét köszönhetem neki, igazi transzformatív tapasztalat.

Két asztronauta balesetet szenved az űrben, és egyikük rövidesen meghal. A másiknak az elképzelhető legteljesebb magányban, a végeláthatatlan kozmosz kietlenségében kell egyik űrjárműről a másikra elküszködnie magát. Sikeres landolást kell tennie valamelyikkel, különben idekint fog elpusztulni.

Alfonso Cuarón filmje mindent egy lapra tesz fel, az űrben lét megtapasztalásra. Képes felébreszteni a túlélési ösztön elementáris izgalmát a nézőben, így a főszereplővel együtt mi is átéljük a viszontagságokat, valamint azt, hogy mennyire parányi a mindenségben az a Föld, amit mi a "biztonságos otthonnak" tekintünk. Sandra Bullock karrierje legjobb szerepét kapta meg és aknázta is ki.




Íme a 10 kedvenc filmem, amit láttam (és elemeztem) 2013-ból. Még a héten közzéteszem majd az érem másik oldalát: azt a 10 filmet, amit a legkevésbé akarnék újra végignézni a tavalyi mozitermésből.
Addig is: boldog Mikulást kívánok mindenkinek!