Ahogy ígértem, tessék: a listám abból 10 db 2013-as mozijövevényből, amit a legkevésbé akarnék mégegyszer ebben az életben végignézni. 2 közülük azt a privilégiumot vívta ki nálam, hogy egyáltalán nem tudtam mire pontot vagy dícséretet adni bennük: egyikük visszataszítóbb, a másikuk lepusztultabb volt, mint bármi, amit az évtized folyamán láthattam a hollywood-i fősodorból.
10.
A Burok
Stephenie Meyernek annyiban igazat adok, hogy a romantikus regényirodalom eleve erősen repetitív. A romantikus regények hajlamosak sematikusak és túlcukrozottak lenni, hogy minél többen képzeljék bele magukat a férfi- és női szereplők bőrébe. De ez azért már túlzás.
A sokadik disztópikus jövőben földönkívüli fénylények bitorolják a világ kvázi összes emberének testét. Az ifjú Melanie Stryderbe is beültetnek egyet, ám Melanie a közös tudatukban meggyőzi a testbitorlót, hogy neki és a maréknyi felkelőknek van igazuk, mikor elutasítják ezt a patyolattiszta áljövőt.
Az összes rossz tavalyi film közül ez az, amit a legjobban sajnálok. Karnyújtásra voltak benne az izgalmas történet és interakciók lehetőségei, valamint a sci-fi keveredése az ezotériával. És mindezt mintha tudatosan kikerülték volna a készítők: harmatos szerelmi négyszög rászuszakolva egy max. négysoros szkriptre.
9.
Charlie Countryman szükségszerű halála
A szegényfiú és a hercegnő egymásra talál. Ezt az ősformulát mocskos, gondterhelt közegbe rakni csak az 1. lépés egy belevaló kis románcfilmhez, mégis már itt leragadtak a készítők.
Charlie Countryman frissen elhunyt anyja kísértetére hallgatva elutazik Bukarestbe, hogy ott kezdjen magával... valami bármit. Szintén frissen elhunyt utastársának hála megismeri annak lányát, de a lány seggatom expasija egyre jobban bepöccen a bátortalan csórótól.
Ugyanaz az alapprobléma: megkopott románcsémát próbáltak új közegbe átültetve megújítani, de az eredmény dögunalmas. A szereposztás Evan Rachel Wood-ot leszámítva borzasztó, a női főkaraktert pedig kb. annyira tartom szimpatikus emberi lénynek, mint Bella Swant.
8.
Szemfényvesztők
A tökéletes trükk tökéletlen kistestvére, Michael Caine legízlésszegényebb filmje ebből az évszázadból (hogy az előzőből is '-e, abban még nem vagyok biztos).
A Szem nevű, több évezredes mágusszekta kiválaszt 4 tehetséges bűvészt, hogy a létező legbotrányosabb, leglemondásosabb úton bizonyítsák be: méltóak rá, hogy A Szem beválassza őket.
Ha az Illuminati nevű szabadkőműves rendnek készülne nyílt reklámfilmje, akkor ez lehetne az. Az egyetlen Szem szimbolikája már a mai hivatalos $-bankjegyen is visszatetszőnek hat, hát még itt: nem elég, hogy gusztust kikezdően álszent és képmutató alkotás ez, de az önelégült forgatókönyv annyiszor csavargatja a történetet, hogy a végére már végképp ellentmondásba kerül önmagával. A befejezése is úgy próbál tenni, mintha a sok mágia mögött emberi motiváció húzódna, holott nincs.
7.
Mocsok
Válogatásomból talán ezt méltatta a legtöbb kritikus abszurd képsorai és vakmerően züllött atmoszférája miatt.
Bruce Robertson, a törtető bunkó egy előléptetést akar megcsípni a brit rendőrségnél. Peche, hogy pont ekkortájt kezdenek felszínre bújni belőle rejtett pszchológiai devianciái, és egyre jobban elveszíti felettük a kontrollt.
A tálalással dőlt el számomra, hogy nem érdekfeszítőnek, de mégcsak nem is megbotránkoztatónak, hanem primitívnek és tohonyának ítéltem meg a Mocskot. Nem attól lesz egy filmnek lelke, hogy akad benne egy szerethető mellékszereplő, vagy hogy avantgárd-szerű képeket mutat a főhős tudatalattijából. Ahhoz jóval több kell, és ezt nem ismeri be soha a mű.
6.
Die Hard 5.
Innentől következnek azok a filmek, melyek meg sem próbáltak értelmes egésszé összeállni, csak az akciózást forszírozták, vagy még azt se.
John McClaine felnőtt lánya után most a felnőtt fiával akciózik Moszkvában.
Garantáltan úgy fog megmaradni ez a film a hazai köztudatban, mint ami Budapesten készült, de azt Moszkvának hazudta el. Egyértelmű, hogy csak az olcsó magyar forgatási helyszín miatt készítették el végül Közép-Európában. Hasonlóképp tiszta sor, hogy Bruce Willis csak a vastag csekkért vállalta az 5. Die Hardot: soha nem John McClaint látjuk a vásznon, a többi színésszel együtt unott fapofát vágva ténfergi végig az akciófilmnek is hitvány roncsderbit.
5.
G. I. Joe - Megtorlás
Akinek az előbbi mű után még maradt kétsége, hogy '13. Bruce Willis karriermélypontja, az vessen egy pillantást erre a másik folytatásra.
A Kobraparancsnokot kiszabadítják börtönéből, miközben Zartan az amerikai elnök személyiségét bitorolja, tehát a G. I. Joe-knak sürgősen meg kell állítaniuk a világuralomra irányuló tervüket.
Míg a Red 2. még időnként tudott szórakoztató perceket szerezni a nézőknek, a G. I. Joe 2. egy komplett szemétrakás. Milíciapornóra hasonlít, ahogy a tesztoszterontól fűtött Joe-k és a kormányzat bizalmát látszólag elnyerő Cobra között dúl a csatározás. Igazi történet és szereplők nincsenek, életnagyságú játékbabák hadonásznak karddal, lőszerrel, meg egy kevés atommal.
4.
Emésztő megszállottság
Elértük a listán azt a régiót, ahol már az akciót sem erőltetik a stúdiók.
Egy tűzeset után egy lány a gazdag barátnője személyiségét kapja. És mivel amnéziában szenved, ki van téve a "gonosz" nagynéni hatásának, aki a tűzeset értelmi szerzője volt.
Vákuumdráma, agyszibbasztóan üres és álmosító ez az európai regényadaptáció. Rengeteg ködösítéssel kendőzi el a tények hiányát és a világos cselekményvezetést. Mindegyik emberalak járkáló kísértetként bandukol benne, bármi megfogható személyiség nélkül, így még hamarabb iránytalanná válik és elmosódik az egész történet.
3.
A Föld után
Mikor egy hollywood-i sztár nagybüdzsés látványfilmmel csihol hírnevet a porontyának.
1000 évvel később egy galaktikus hadparancsnok és fia kényszerlandolnak az elhagyatott Földön, és a fiúnak egyedül kell átverekednie magát a dzsungelen, hogy segélykérést tudjon küldeni.
Röviden: a Smith-ekből nem lett újabb sztárdinasztia a Douglas-ek, Toole-ok és a Sheen-ek után. A Föld után egy elképesztően tyúkeszű sci-fi, olyan látványtervezéssel, ami félúton van egy videójáték és a reggeli relaxációs műsorok között. M. Night Shyamalan pedig ahogy én látom, két módon maradhat a szakmában:
- vagy Bollywood-ba költözik mihamarabb,
- vagy nevet változtat, és úgy próbál valami bestseller novellát megfilmesíteni.
2.
Horrorra akadVa 5.
A Simpson-család sorozat egyik részében Homér fejét zombik taperolják, de nem találják, amit keresnek: "Agyat! Agyat...!" Félő, hogy ugyanígy éhen halnának a zombik e film alkotóinak fejében guberálva is.
Új otthonában egy család egy gonosz kísértet ellen kényszerül hadakozni. De vajon sikerül-e kiűzniük?
Tetszhalott fércmunka: tartalom nuku, humorérzék stagnál, és már az előző filmek összes félkész szereplője - köztük Cindy Campbell - hiányzik. Minden idők egyik legigénytelenebbül elkészített vígjátéka, amely örökre lezárta az önmagát egy rövid cameóig játszó Charlie Sheen karrierjét mozifilm-sztárként.
1.
A Végzet Ereklyéi - Csontváros
Ettől visszataszítóbb, köpnivalóan hazug mentalitású förmedvényt az elmúlt 5 évben talán nem is láttam! Anyuci a suli mellett emlékezettörlőhöz is járatja a kisgyerekét, mert ez szolgálja a nagyobb jót. Milyen szívmelengető mondanivaló ez...!
Egy new york-i tinilány, aki elnyomott tudati képességgel rendelkezik, belekeveredik egy háborúba démonok és egy félangyalokból álló rend között. A cél egy ereklyetárgy megszerzése.
Képzeletbeli kukám legalját érdemelte ki ez a borzadály. Egy eredeti gondolat, történés vagy szereplő nincs benne, az előző 5 év ifjúsági regényadaptációinak ötleteivel dobálózik, keverve egy kondér álmisztériummal. És mint korábban írtam: évek óta nem láttam attól undorítóbb kétszínűséget "szeretet" és "megóvás" címszavak alatt, mint amit a lány főszereplővel művel itt az anyja. Ha lesz folytatás a Végzet Ereklyéinek - amit biztosra veszek -, meg nem történtnek fogom tekinteni a Csontváros nevű indítóepizódot.
Ez volt tehát a szememben legrosszabb 2013-ban bemutatott moziművek sora. Remélem, minél többeknek tetszett, függetlenül attól, hogy hány filmmel és helyezésével értetek egyet. És mint mindig: ha 1-1 évből olyan filmbe is botlom, amely méltónak bizonyul ide felkerülni, a többi sorrendje attól változni nem fog.
Nektek hogyan néz ki ugyanez a listátok?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése