2014. december 31., szerda

Top-10 legrosszabb film 2014-ből

A Top-10 legjobb listám után jöhet az érem másik oldala. Vagyis mikor összegyűjtöm azt a 10 félrement munkát, amit a legkevésbé akarnék újra végigszenvedni egyhuzamban. Van itt minden klasszikus mítoszoktól regényadaptációkon át a hazai filmekig. Nem túl derűs módja az óév búcsúztatásának, de legalább ilyenkor elégtételt vehet az ember a rossz filmekre elvesztegetett 1-2-3 órákért.
 
Ha még nem láttátok az alábbi műveket, eztán is kerüljétek őket el.
Jó messzire!




10.
A vihar magja

Állati gáz, hogyha egy filmben a legjobb színészi játékot egy F5-ös tornádó mutatja fel. A vihar magjának pedig ez az egyetlen izgalomforrása, illetve a belekerülő tárgyak látványa, amint készülnek szörnyethalni.

Adott egy átlagamerikai család, kiöblített személyiségrajzokkal: egy savanyú apa, egy kedves srác és egy másik. A viharos idő közeledtével belebotlanak egy meteorológus csapatba, és közösen próbálnak fedezéket találni a véletlenszerűen előtűnő miniörvények, majd a nagy behemót elől.

Valamiféle XXI. századi Twister akarhatott ez lenni, ám nagyon félresikerült: összesen 2-3 izgalmas jelenete akad, az is akkor, mikor a fő tornádó széttépni készül egy helységet. És nem állítom, hogy légből kapott ötlet, de érdekes belegondolni, hogyha egy páncélozott jármű bekerül a tengelyvonalba, ott már nem akarja széttépni, csak felemeli a magasba.

És muszáj volt a vihar elültével olyan klisématuzsálemet bevillantani, mint az állva maradt amerikai zászló?!



9.
Tini Nindzsa Teknőcök

Michael Bay ellensége a jó filmeknek; ezévi, sőt eszázadi munkássága ékesen bizonyítja ezt! Ám míg a Transformers esetében 4 film, addig a TMNT-reboot kapcsán egyetlen hír-bejelentés elég volt hozzá, hogy ezt világgá kürtölje- persze akaratán kívül. Hál'Istennek ebben még meghátrált, és a négy nindzsahüllő nem "földönkívüli faj" szülötte lett, ahogy azt eredetileg akarta.

April O'Neil gyerekkorában tanúja volt tudós apja halálának egy tűzvészben, illetve 4 háziteknőce elvesztésének. Felnőtt hírvadász riporternőként a sors meghökkentő igazság keretében sodródik újra az útjukba: egy mutagén vegyszer intelligens óriásokká fejlesztette őket, egy Szecska nevű laborpatkánnyal együtt. A vegyszer teremtője pedig nem más, mint apja gyilkosa - és akinek April a segítségét kérte.

Néhány kósza ötlet az eredetsztori módosítása körül még tetszett volna, de az egész műből hiányzik az a szív, ami az 1990-es feldolgozásban benne volt. A poénszórás fárasztó, az akciószekvenciák bűzlenek a Transformers örökségétől, hogy valaminek mindig össze kell törnie, fel kell robbania és legyen szarrá tömve CGI-jal. Ha pedig még a szereplők látványa (Megan Fox mint April O'Neil?!?) sem valami megnyerő, az máris intő jel.




8.
Pompeii


Nem bírtam ránézni a romantikusnak szánt jelenetekre a sokadik pislogó szűzlány és selyemarcú szegényfiú kettőse között. És akárcsak A vihar magjánál, itt is a természeti katasztrófa látványa tartotta ébren a figyelmemet, az emberszereplők kiakasztóan gyatrák lettek.

0079-ben egy "legyőzhetetlen" gladiátor felkelti egy görény római szenátor féltékenységét, mert az általa házasságra kijelölt lánykával szemez. Épp az arénában készül elveszejteni a fiút, de a Vezúv kitör, jön a hamu és láva pokla. Ám ordítozó szenátorunknak - Jupiter tudja, hogyan - még a kataklizma közepette is marad szuflája, hogy üldözze a szerelmespárt.

Az egyetlen meghatónak nevezhető - bár technikailag kérdéses - mozzanat ironikus módon a főhős-pár halálának pillanata: a fiú azt tanácsolja a lánynak a közelgő magmafolyam láttán: csókolózzanak, hogy így maradjon fenn megkövült testük az utókornak.

Ezt leszámítva fel-alá rohangálás vagy ordítozás az egész, a szereplőknek nincs eszük, a közelharcok pedig röhejsúrolók. Sikerült szétesett Titanic-klónt csinálniuk Pompeii pusztulásának történetéből!

Kattints a képre a teljes mérethez!
"Bravo."



7.
Demóna

A tavalyi Föld után apa-fia főszereplése után most itt a Demóna anya-lánya főszereplése - persze a lányt magától értetődően csak egy ideig játszhatta Angelina Jolie igazi kislánya, Vivienne.

Tündérország egyik fiatal lakóját elárulja a gyerekkori emberbarátja, aki a tőle lopott szárnyakat bemutatva megörökli az öreg király trónját. Demóna bosszúból árnyba borítja országát, és az új király újszülöttjét megátkozza a palotában. A bibi ott van, hogy mire a lány eléri a beteljesülés idejét, már inkább visszaszívná a dolgot...


Olyan benyomást kelt az egész darab, mintha egy cracktől félholt sátánista propagandafilmet akart volna készíteni Fényhozó Lucifernek. Lássátok: a főgonosz ördög mégsem olyan gonosz, mint azt hangoztatják, sőt: ő hozza el a békét szívjóságával.
Ilyen szempontból még talán örülhetünk is annak, hogy a film tartalmilag egy selejt. A  klasszikus mese történetét ész nélkül csavargatják, a dramaturgia kétségbeejtően primitív. Ikonstátuszt üt meg mellékszereplők közül a 3 jótündér alakja: Raja Gosnell Hókuszpókja Oscar-díjas alakításnak tűnik ennek a törpetriónak az elmeroggyant ámokfutásához képest!



6.
Én, Frankenstein

Újabb mesét húztak le a klotyón, de ez most nekem is fájt.

Doktor Frankenstein több hullából vart teremtménye 200 éve él a Földön, amikor belekeveredik egy vízköpő szörnyek és az emberi álcájú vámpírdémonok közti háborúba. Mindkettő meg akarja ölni, csak a vízköpők királynője olykor ingadozik, hogy hátha szövetségesnek is jó lenne.

Aaron Eckhart A sötét lovagból hozott színészi repertoárjából merítkezik, túléli a forgatást, és sajnos ő az egyetlen figyelmet megtartani képes elem ebben az elfuserált fantasyroncsban. Semmi baj, Eckhart: gondoljon a jövőjére.





5.
Az emlékek őre

Schvindler listája. Mégpedig mindazon főnevekből, amiket egy disztópikus műben el lehet szúrni: történet, koncepció, karakterrajzolás, dramaturgia, mondanivaló, etc. etc.

A tökéletes, szín- és érzelemmentes világban csak 1 poszt betöltőjének van joga ezekhez. Ám a legújabb jelöltben felébred a vágy, hogy ezt megossza tiniszerelmével, és mire észbe kap, az egész rendszer őt üldözi.

Minden fantáziát (értsd: azt a keveset is) a látvány terén kaparássza össze ez a legújabb tinirománc-regényadaptáció. Jeff Bridges dörmögve, Meryl Streep dühösen horkanva beszél, a többiek pedig Hal-9000 monoton hanghordozásával kommunikálnak. Ennyi a színészi spektrum.



4.

Megdönteni Hajnal Tímeát
(♪ Hívd Andreát! ♫)


Osvárt Andreát én nem féltem, biztosan fog még ennél jobb szerepeket is kapni a karrierje során.

Egy "az emberi faj selejtje"-típusú fickó megzsarolja egy építkezési vállalat dolgozóját, így annak most össze kell hozni ugyanazzal a csajjal, akivel a zsarolóvideón kefél egy ruhatárban.

Távol álljon tőlem, hogy rosszat mondjak (vagyis írjak) azokról, akiknek sikerül nevetnie legalább némely pontjain ennek a kortárs hazai vígjátéknak. Csak azt nem értem, miért volt szükség arra, hogy a férfi szereplőgárda részben pipogya, részben seggfej legyen.





3.
A beavatott

Most már tényleg nem tudom, mennyire kellene hitványnak lennie egy tinirománc-regény-átiratnak, hogy anyagilag bukjon. Tudjátok: azért, hogy a zsáneren oly lelkesen lovagló stúdiók - elsősorban Lionsgate - végre behúzzák a kéziféket, és elgondolkodjanak.

A társadalom 5, szigorúan izolált csoportra tagolódik funkció szerint, és minden friss nagykorúnak választania kell, melyikbe akar ezután továbblétezni. A Bátrak közé csatlakozó Beatrice szende szűzből sürgősen amazonná kell, hogy avazsáljon. Annál is inkább, mert ő olyan ritka képességgel bír, amit a rendszerurak és -hölgyek veszélyesnek ítélnek önmagukra nézve.

Aki összeollózná az eredeti Sailor Moon-anime első évadából a legszenvelgősebb képsorokat, plusz ad hozzájuk némi fillert, az szerintem mindent megkapna, amit csak "kínál" a The Divergent. Lehidaltan attól az életképtelen társadalmi struktúrán, amit itt elővezettek, steril alakításokkal és a vége felé némi melodrámával:

Gonosz boszorka & Agymosott hőslovag
vs.
Mosolygós tini főhőslány


Shailene Woodley, kérlek, ne mondj egyből igent minden műre, ami tinirománccal kapcsolatos.



2.
Transformers 4. - A kihalás kora

Mikor a Corvin-moziban jegyet váltottam erre a filmre, 1 kérdés motoszkált a fejemben. Így szólt: Vajon Michael Bay Shia Labeouf nélkül is képes lesz olyan fejdelmi bizsuutánzatot létrehozni, mint A bukottak bosszúja?
Sajnálom, hogy kételkedtem benne...


Egy vidéki feltaláló és tiniribi lánya rábukkannak egy különös kamionra, amelyről kiderül, hogy valójában egy elszunnyadt autobot: a híres Optimusz Fővezér. Ám egy kapzsi cég - amely a transzformerek alakváltó képességét akarja profittá alakítani - tudomást szerez róluk, és üldöztetni kezdi őket. És mindeközben egy ősi földönkívüli gépfaj érkezik a Naprendszer 3. bolygójára, hogy eltörölje a transzformereket, akiknek szerinte most érkezett el az ítélet napja.


Nem mondhatom azt, hogy Bay már nem is próbálkozik, mert arra pontra nálam már sok évvel korábban lezüllött. Ismét a szokásos gyomoröklelő fahumorral és eszetlen metálorgiával rukkol elő, jókora adag szexizmussal befűszerezve.
Mivel tudom, hogy Bay milliárdos, és nincs az a bukás, ami megállíthatná, nem kérem azt, hogy menjen csődbe. Beérném azzal is, ha ez a filmes szériája végre a szó szoros értelmében is "kihalna".



1.

Hercules legendája

Hogy adhattam én erre 1 csillagot a másik blogomon...? Csupa hangulatmaradványra + néhány önkéntelen nevetségre (pl. a túlfűtött mostohafater vicsorítása), ami időnként tapasztalható. Ez nem Hercules legendája, ez egy iskolabál szellemi-hétévesekkel.


...Á, nem; képtelen vagyok összefoglalni. Itt egy weblink a premisszáról:

http://www.port.hu/herkules_legendaja_the_legend_of_hercules/pls/w/films.film_page?i_film_id=147092

Annyit tennék hozzá még: Renny Harlin szégyellje magát. Aki olyat rendezett negyedszáz éve, mint a Die Hard 2., az ne adjon ki ilyen valamicsodát a kezéből.



 
Nos, élve kijutottunk: 2014. legnagyobb szemétklerakója a Halálfilmcsillagból, azaz Hollywood-ból, az L.A.-rendszerből.
Ha még tudtok hasonlókat, nyugodtan írjátok meg kommentben. Mindig elolvasom.
 
Addig is:
 
Boldog újesztendőt kívánok mindenkinek!
 
 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése