2015. december 8., kedd

Top-10 legjobb film 2008-ból



Szeretek filmeket rangsorolni. Mindenkori kedvenc filmjeim közül többen is 2008-ban látták meg a napvilágot. Ezért "gyúrtam rá" az utóbbi hónapokban kicsit erre az évre, sorra bepótolva 2008-as filmek megnézését az Internet segítségével. Ha idővel újabbakkal is megismerkedek, nincs kizárva, hogy felfurakodhatnak majd erre a listára. Egyelőre így fog kinézni:




9. 10.
Keith

Ritka, hogy bejön nekem egy romantikus tinikomédia, de most igen.

Natalie a közösség sikerdiákja. Mikor belép életébe a magányos Keith, Natalie-ban megérlelődik, hogy kipuhatolja, miért olyan furcsa, vállaltan különc a viselkedése. Egyik sem akarja közel engedni a másikat magához, mégis megtörténik, és a kapcsolatuk életre szóló változást hoz az életükbe.

Tetszett a színészi játék, megfelelő hangulat és interakció jött létre a fókuszban levő pár között. És szórakoztató figyelni magát a szituációt: egy naivan komoly lány szokványos világképét felbolygatja egy srác, aki az egyéniséget többre tartja a megfelelésnél. 



8. 9.
Vasember

Ez az akció-sci-fi volt az a slusszkulcs, amely igazán beindította a Marvel motorját. Tarolása után a Marvel stúdió gőzerővel kezdte vászonra vinni mindazon képregény-szuperhősöket, melyek jogait birtokolják (biztosra veszem, a Fantasztikus Négyes jogai is tt kötnek majd ki 1-2 év múlva.).  

Tony Stark milliárdos műszaki géniusz, akit egy mellkasába ágyazott elektromágnes tart életben. Terroristák fogságából megszökve kiszáll a fegyverkereskedelemből, és korábbi vevőit egy új energiaforrással ellátott páncélzattal kivonja a forgalomból. A média Vasembernek nevezi. 

Szórakoztató elejétől végéig, nagyobb logikai bakugrások csak az utolsó harmadidőben jellemzik. A karakterek színesek, életkedv és egy sziporkázó humorú szuperhős friss startjának ereje hajtja előre. Robert Downey Jr. ikonszínésze lett a Marvel-univerzumnak, és sajnálom, hogy a folytatások puszta másolatai lettek a szériaindító résznek.



7. 8.
Kung-Fu Panda

Harcművész-vígjáték-meséket már ezelőtt is láttam, de itt a formula működik: egy ügyetlen balfék suhanc lesz a kiválasztott harcos, egy morcos mentorral és pár fegyvertárs baráttal.  

Po, a kung-fu-rajongó büfés egy ősi jövendölés miatt a nagy Shifu mester legújabb tanítványa lesz. Miközben tanítványtársai és tanára folyton szörnyülködnek esetlenségén, egy gonosz hóleopárd, Tai Lung személyes bosszút forral Shifuék ellen.

Bár nem szeretem, hogy kb. kihaltak a régi 2D-s rajzfilmek, ennek a mesének roppant sokrétű, tetszetős látványvilágot hoztak létre - Po külseje például nagyon ötletes. Tetszett a történet a maga egyszerűségével, a szereplők párbeszédei, a szóbeli és fizikai viccek - főleg, ahogy Po a harcművészet terén fejlődik. A folytatás később ugyan kicsit még jobban tetszett, de ez is teljesen rendben van.



6. 7.
A pankrátor

Mickey Rourke "nagy visszatérése" príma kis realista hangulatú film, amely egy elég önimádó embertípus utolsó kapálózását mutatja be a normális élet felé.

Egy Robinson nevű öreg pankrátor infarktusát követően megpróbál átlagpolgári életet élni, átlagos melóval. Nincsenek barátai, egyetlen rokona a lánya, aki gyűlöli, hiszen sok éve elhagyta. Nem is csak a lánya szeretetét kell visszaszereznie, hanem rájönnie, mit is keres ő itt, tud-e élni átlagéletet. 

Kicsit felemás üzenetet közvetít, de attól még igenis ajánlatos megnézni. Nemcsak azért, mert valósághű abban, ahogy a való élet kiábrándító magányát és a munkalehetőségeket ábrázolja. Tanulságos, hogy az ember egy ponton túl nem tudja megtagadni önmagát, és ezt újra felvállalnia nem biztos, hogy előrefele mozdítja el őt.




5. 6.
Banki meló

Egy családos autókereskedőnek élete melóját kínálja fel egy régi hölgyismerőse. A nagystílű bankfosztás minden szereplője jól végzi el saját szerepét, ám kiderül, hogy a zsozsóval együtt kompromitáló iratok és fotók is hozzájuk kerülnek. Egyszerre veszi őket üldözőbe a brit titkosszolgálat és a londoni maffia.

Nagyon jó film, eddig a legjobb, amit Jason Stathamtől láttam, és az egyik legjobb bankrablós mozi. Semmi agyatlan akció meg olcsó macsóskodás: megtörtént eset alapján írt szilárd sztori, pofás karakterek, izgalmas cselekmény. Ugyanolyan érdekes bűnügyi szállal operál, mint pl. a Szemtől Szemben vagy A Tégla.


5.
Távozások (Okuribito) 

Egy japán csellista új szakmát és életszemlélelet fedez fel, mint a holtakat felkészítő szakember. Előbb a betanulás, majd az előítéletek, végül pedig saját eltemetett haragos emlékei jelentik majd az akadályokat, melyeken át kell jutnia.

Nagyszerű, realisztikus és őszinte japán karakterdráma. Érdekesnek találtam az alaptémát, kedvelhetőnek a szereplőket, komolynak a történet során adódó élethelyzeteket. A szomorkás hangvétel és a lassú tempó ellenére végig érdekelt Kobayashi Daigo boldogulása, illetve kapcsolata feleségével, Mikával. Díjazom a filmben, hogy tanítani tudja az embert, és alázatos témakezelése ellenére is többnyire el tudja kerülni a cukormázat.

Innentől pedig azok a filmek jönnek, amiket már egyenesen imádtam.



4.
Ballaszt

A való élet minden nyomora és kietlensége egy tömör, nyomasztó filmben, amelybe tényleg csak a minimális reménysugárnak sikerül bejutnia, és ezzel üt óriásit.

A Mississippi deltáján egy fekete bőrű csonka család állandó létbizonytalanságban őrlődik. Egy egyedülálló anya neveli a céltalan kamaszkorú fiát, miközben kirúgják állásából. Sógoruk a bátyja öngyilkossága után támasza próbál lenni a 2 rokonának.

Akárha a magyar vidék elnyomorodását láttam volna illusztrálva Lance Hammer független filmje által! Kíméletlenül őszinte, letaglózóan rideg és kilátástalan, de nagyonis életszerű atmoszférát hoz létre. Szereplőit nem is hivatásos színészek keltették életre, mégis jóval nagyobb meggyőző erejük van, mint oly sok sztárparádés művészfilmnek. Teljesen bevont ezeknek az embereknek az életébe, megragadtak az erőfeszítéseik, hogy gondoskodjanak magukról. 



3.
Wall-E

Nemcsak a legjobb Pixar, de a legjobb számítógépes-animációs mese, amit valaha láttam. Persze azóta felkerült mellé 1-1 másik, hasonlóan okos 3D-animált mese, mint A Lego-kaland vagy az idei Agymanók, de a Wall-E miatt adtam egyáltalán bizalmat ennek a típusú képi világnak. Óriási hiánycikknek tartom a hagyományos rajzfilmeket korunkból.

A Föld egy több száz éve lakhatatlan hulladéktenger. A magányos szemétfeldolgozó robot, W.A.L.L.E. egy napon találkozik az E.V.A. nevű keresőrobottal. Eva visszaindul az űrhajóra - tudtán kívül - Wall-E-val, hogy megüzenje a kis robot felfedezését: újra kezd megjelenni az élet a bolygón.

5*-os mestermű, aminek ott a helye mindenki polcán! Korosztály-független, lebilincselő és gondolatprovokatív alkotás, a nyugati fogyasztói társadalom és gazdaság borotvaéles kritikájával. Intelligens, elmés, szófukar, mégis drámai és észbontóan találékony! Imádom az ilyen meséket, amelyek ennyire sok okos ötletet beépítenek a látványtervezésükbe! És a Rövidzárlat Johnny-5-jéről mintázott Wall-E talán a legszerethetőbb gépkarakter, akinek a mozi valaha is reflektorfényt adott.
 


2.
Lakott sziget - I. rész

Bár én ennek az orosz film alkotásnak a két felét egynek vettem kritikaíráskor, az eltérő dátumévük miatt mégis csak 2 külön filmnek kell vennem őket. Ahogyan pl. az ifjúsági regényadaptációknál is külön bemutatót kapnak egy könyv Part I. és a Part II. darabkái.

Maxim, a földi űrjáró hajótörést szenved egy bolygón, és egy totálisan manipulált, szolgalelkű civilizációba keveredik. "Mak" naiv fejjel tapasztalja meg a környezet minden embertelenségét, s végül a rendszer bukását akarja. De mindössze egy testvérpár, + az elfajzottak törvényen kívüli csoportja hiszi el neki az igazat: hogy a társadalmuk egy hazug, uralói által szerkesztett rabiga.

Egyáltalán nem nehéz a filmbéli disztópiát a mai, egyre élhetetlenebb kor valóságával összemosni. Ugyanaz! Az ország, ahová Maxim keveredik, a mi nyugati világrendszerünk (oktatás, piac, média, politika, stb.) mögötti irányító hatalom valós természetét leplezi le: ők szabják meg a gondolati sémákat, amiktől a társadalom fölötti kontrolljuk függ. Hollywood hasonló témájú műveit simán kenterbe veri a Lakott sziget, megdöbbent, önértékelésre ösztönöz. A tökéletes dupla ébresztőfilm.



1.

A sötét lovag

Ez a darab inspirált arra, hogy összeszedett véleményeket írjak a filmekhez. Mint sok más Batman-rajongó, én is morzsáról morzsára faltam mindent, ami A sötét lovag zseniális reklámkampánya kirakott a Világhálóra: az egyetlen olyan mozifilm, amire kétszer váltottam jegyet a pénztárnál.

Denevérálarcában Bruce Wayne 1 év alatt egymás után számolta fel Gotham bűnszervezeteit. Ő és Jim Gordon hadnagy összefog Harvey Dent kerületi ügyésszel, hogy a bandák utolsó tőkeforrásait is elvágják. Ekkor az alvilág új bérence, Joker gyilkosságsorozattal zsarolja meg Batmant, hogy fedje fel kilétét a médiának. Valójában viszont egészen más dolog motiválja.

Christopher Nolan trilógiája a képregénymozik alfája és omegája; tökéletesen felépített műfaji ötvözet, mely csúcsra járatva szórakoztat és gondolkodtat. Varázslatos és lenyűgöző játszma, melyben minden szereplő egy-egy sarokpontja a morális spektrumnak. Ha életem 10 meghatározó moziélményét rangsorolnám, garantáltan felkerülne oda a The Dark Knight.

(Megjegyzés: Kizárólag eredeti nyelven szabad megnézni, mert a hivatalos magyar szinkron - mint oly sok "amcsi filmnél" - kiöli az egésznek a zamatát, a hanghordozások és párbeszédek élét!)




Ennyi lett volna személyes, félig-meddig szubjektív listám. Mint mindig, kíváncsian várok a kommentrésznél más véleményeket róla, hogy ti mit gondoltok erről:
  1. melyek a kedvenc filmjeitek 2008-ból,
  2. hogyan rangsorolnátok őket, és
  3. mit tartotok különösen jónak bennük!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése